Összesen 4221 milliárd forint értékben valósultak meg közbeszerzések tavaly Magyarországon, mely jelentős bővülést jelent 2020-hoz képest, és nagymértékben meghaladja a pandémia előtti, 2019-es volument is. Az eljárások 85%-ában vettek részt nyertesként kis- és közepes vállalkozások, melyekhez így rekordösszeg, 2521 milliárd forint került a hazai közbeszerzések eredményeként.
A Közbeszerzési Hatóság közzétette a 2021-es évre vonatkozó gyorsjelentését, összefoglalva a közbeszerzési piac múlt évi teljesítményét, legfőbb mutatóit. A jelentés rámutat: a tavalyi évben összesen 7.676 db közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban összesen 4.221 milliárd forint értékben, mely rekordot jelent: 23%-kal meghaladja a koronavírus járvány előtti utolsó „békeévben”, 2019-ben lefolytatott eljárások összértékét (3.430 milliárd forint).
2021-ben a korábbi évekhez hasonlóan továbbra is az építési beruházás bizonyult a legjelentősebb kategóriának a beszerzések tárgyát tekintve, ugyanis a közbeszerzési eljárások 38,9%-át, értékének pedig 62,4%-át ezek tették ki. Az eljárások számának egyharmadát (33,9%-át), érték szerint pedig 17,1%-át az árubeszerzések alkották, míg a közbeszerzések további 27,2%-át, érték szerint pedig ötödét (20,5%-át) a szolgáltatás-megrendelések jelentették. Az építési beruházásokhoz kapcsolódó közbeszerzések száma és értéke az elmúlt évekhez képest nőtt: mintegy ezer milliárd forinttal nagyobb értékben bonyolítottak le építési beruházást 2021-ben, mint az azt megelőző, koronavírus-járvánnyal sújtott évben.
Rekordösszeg került a kkv-khoz
A kis- és közepes vállalkozások hagyományosan jól teljesítenek a hazai közbeszerzéseken: az utóbbi három évben darabszámot tekintve rendre megközelítette a 90%-ot azoknak a beszerzéseknek az aránya, melyekben nyertesként vettek részt kkv-k. Az eljárások összértékét tekintve pedig tavaly rekord született, hiszen a kis- és közepes cégek összesen 2521 milliárd forint értékben nyertek el közbeszerzéseket.
Továbbra is biztosított a verseny a közbeszerzésekben
A közbeszerzések hatékonysága szempontjából meghatározó jelentőségű, hogy az eljárások terén intenzív verseny valósul meg hazánkban. Ezt három fő mutató jelzi leginkább: az egyajánlatos eljárásokra, a hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárásokra, valamint az egy eljárásra jutó ajánlatok számára vonatkozó adatok.
Az egyajánlatos eljárások értéke tavaly 14,3%-ra csökkent a 2020-as 18,4%-ról az uniós eljárásrendben (nagyértékű beszerzések terén), míg a nemzeti eljárásrendben 9,2%-ról, 8,5 %-ra változott értékarányuk 2020-at és 2021-et összevetve. A hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárások darabszámának aránya pedig évek óta tartósan alacsony szinten van, 260 ilyen eljárást indítottak meg tavaly hazánkban.
A közbeszerzések terén megvalósuló fokozott versenyt jelzi az is, hogy 2021-ben a megelőző évhez hasonlóan átlagosan közel 7 (6,7) ajánlat érkezett be egy-egy közbeszerzési eljárásra.
Ugyanakkor kiemelendő az is, hogy Európai Bizottság által közzétett legfrissebb, 2020. évre vonatkozó Belső Piaci Eredménytábla 10. indikátora szerint a magyarországi ajánlatkérők minden információt megadnak, azaz nincsenek eltitkolt adatok a közbeszerzésekben, ezzel az EU-ban – ahogy Svédország és Izland is – 100%-os átláthatósági eredményt értünk el.
Forrás: https://www.kozbeszerzes.hu/hirek/rekordev-tobb-mint-2500-milliard-forint-ertekben-nyertek-kozbeszerzeseket-tavaly-a-kkv-k/
khf.hu | Közbeszerzési Hirdetmény Figyelő
Legkedvezőbb ár és legrugalmasabb előfizetési időszak
Az 1-2 profilos KF MINI csomag, a 3-5 profilos KF START csomag, és a korlátlan számú közbeszerzési profilos figyelést biztosító KF PRO csomagok a magyar piacon legkedvezőbb áraikkal és legrugalmasabb előfizetési időszakokkal minőségi változást hoztak a közbeszerzés figyelésben.